Przeważnie jest tak, że jak nas coś boli, to znaczy, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Może to być stan zapalny, infekcja lub inna, poważniejsza dolegliwość. Czasami jednak ból może świadczyć o tym, że… wszystko jest  w porządku i dany narząd dobrze spełnia swoją funkcję.

Tak, jak to, że jajniki bolą w ciąży, jest objawem jak najbardziej naturalnym, tak i ból jajników podczas owulacji nie powinien niepokoić. Świadczy on bowiem o tym, ze kobieta jest płodna. Może więc nawet ucieszyć te panie, które planują ciążę, bowiem pozwala wybrać czas współżycia dający duże szanse na poczęcie dziecka. Taki ból odczuwa około czterdziestu procent kobiet w wieku rozrodczym. Często jest przez nie określany mianem kłucia lub ucisku. Czasem przypomina kolkę jelitową. Tylko u niektórych kobiet ból jest naprawdę silny i wymaga podania środka przeciwbólowego.

Pojawić się może tylko na parę sekund czy minut. Może być także odczuwalny przez kilka lub kilkanaście godzin. W skrajnych przypadkach może utrzymać się nawet przez tydzień. Zawsze jednak ból występuje przed i w trakcie owulacji, choć za jego pomocą, nawet gdy jest nagły i krótkotrwały, nie można określić samego momentu uwolnienia komórki jajowej. Dotychczas zjawisko to nie zostało dokładnie poznane. Brane jest pod uwagę przekrwienie jajowodu, jego ucisk w wyniku nagromadzenia się śluzu, napinanie się jajnika, pękanie naczynek krwionośnych, wreszcie wzrost poziomu estrogenów.

 Kiedy ból jajników pojawia się już po odbytej owulacji, mówimy o bólu przed miesiączką. Choć przez ekspertów nie jest on wliczany do objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, kobieta, która upewniła się, że jej układ rozrodczy jest zdrowy, może taki ból do objawów zaliczyć. Powinien on ustąpić wraz z rozpoczęciem się okresu. W wielu przypadkach, zanim między innymi zaczną boleć piersi i pojawi się męczliwość, ból jajników jest pierwszą oznaką ciąży. Podobnie jak w sytuacjach opisanych powyżej, jest on całkowicie fizjologiczny.

Znacznie bardziej powinien niepokoić ból jajnika podczas miesiączki. W tym czasie aktywność jajników spada, więc nie powinny w żaden sposób o sobie dawać znać. Ból może on pojawić się już przed okresem, a w jego trakcie nasilać się, i to nawet bardzo. Często jest on to objaw endometriozy, która często występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta polega na rozroście błony śluzowej macicy i przedostania się jej komórek do innych narządów i tkanek. Dobrze jest zatem obserwować, czy ból rzeczywiście dotyczy tylko samych jajników, czy także innych części podbrzusza. Jeżeli bólowi towarzyszą takie objawy jak ból podbrzusza w trakcie współżycia lub wypróżniania, krwawienia międzymiesiączkowe, zmęczenie, trudności z zajściem w ciążę, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.